FAQ / Pomoc

Zobacz najczęściej zadawane pytania
Różnice między internetem światłowodowym a radiowym

Różnice między internetem światłowodowym a radiowym


Niektórzy klienci pragnący podpisać umowę z dostawcą internetu zastanawiają się, czy skorzystać z opcji światłowodowej, czy może zastosować radiową. Postaramy się pokazać, jakie są między nimi najważniejsze różnice, dzięki którym potencjalni klienci będą mogli zdecydować, która opcja będzie dla nich najlepsza pod względem warunków lokalowych oraz zapotrzebowania.

Szybkość przesyłania danych

Bardzo istotną różnicą między internetem światłowodowym a radiowym jest prędkość przesyłanych danych. W tej sytuacji korzystniej wypada ta pierwsza opcja, które pozwala uzyskać prędkość nawet do 600 Mb/s jeśli chodzi o naszą ofertę, tymczasem w przypadku alternatywnej propozycji maksymalna wartość może być nawet ponad dziesięciokrotnie mniejsza (10-30 Mb/s).

Zasięg

Do kolejnych ważnych z punktu widzenia odbiorcy różnic należy zasięg omawianych rodzajów sieci. W tym przypadku korzystniej wypada internet radiowy, z którego można korzystać w wielu miejscowościach, nie tylko dużych miastach, ale także wsiach i innych lokalizacjach odległych od dużych skupisku ludzi. Najważniejsze to być w zasięgu nadajnika radiowego. W przypadku światłowodów, jest to zależne od doprowadzenia do wskazanego miejsca przyłącza. Co prawda, dostępem do infrastruktury światłowodowej objęty jest coraz większy obszar kraju, ale na wielu terenach w dalszym ciągu nie ma jeszcze możliwości korzystania z najnowszych rozwiązań technologicznych. Tutaj zasada jest prosta, tam gdzie sięga kabel światłowodowy, tam najprawdopodobniej jest możliwy przyłącz.

Stabilność łącza

Opisując różnice między internetem światłowodowym a radiowym, należy także wspomnieć o jakości sygnału, który jest odbierany w ramach tych dwóch możliwości. W przypadku pierwszej z nich jest on bardzo stabilny i w zdecydowanej większości przypadków będzie wolny od zakłóceń.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku wersji radiowej, w której spory wpływ na jakość sygnału mogą mieć panujące warunki atmosferyczne. W przypadku chociażby silnych opadów, mogą, choć nie muszą, pojawić się zakłócenia, a jest to w dużej mierze zależne od odległości od najbliższego nadajnika. Im ta odległość jest większa, tym jakość sygnału może spadać.

Możliwości korzystania z dodatkowych usług

Odmienne są również opcje korzystania z innych usług telekomunikacyjnych jeśli chodzi o internet światłowodowy i radiowy. Oprócz samej sieci druga z tych możliwości jest połączona również z telefonią, a w przypadku światłowodu możliwe jest zarówno połączenie z telefonią oraz dodatkowo oglądanie kanałów telewizyjnych w bardzo dobrej jakości obrazu i dźwięku.
AROnet

Kontakt

Poniedziałek - Piątek 8:00 – 16:00

Lubawa: +48 500 279 997

Gdańsk, Jankowo Gdańskie, Bąkowo. ‍Borkowo gm. Pruszcz Gdański:
+48 58 333 30 05